Környezeti kontakt allergén szenzibilizáció gyakorisága periorális dermatitises és rosaceás betegeknél / Pónyai Györgyi [et al.]
Bibliogr.: p. 196. - Abstr. hun., eng.
In: Bőrgyógyászati és Venerológiai Szemle. - ISSN 0006-7768, eISSN 2064-261X. - 2010. 86. évf. 6. sz., p. 192-196. : ill.
A rosacea illetve a perioralis dermatitist (PD) bőrtüneteinek kiváltásában a kontakt allergének szerepe egyik kórkép esetében sem tisztázott, provokáló szerepükre vonatkozóan az irodalomban nagyon kevés adat áll rendelkezésre. Szerzők a SE Bőr- Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika Központi Allergológia Osztályán 58 PD és 82 rosacea diagnózisú beteg epicutan tesztjeinek eredményeit dolgozták fel a leggyakoribb allergének felmérése, ill. azok relevanciájának megítélése céljából. PD-ben 46,6%-ban, rosaceában 35,4%-ban igazoltak kontakt szenzibilizációt. A leggyakoribb allergén mindkét betegcsoportban a nikkel (PD:22,4%, rosacea: 7,3%) volt, majd PD-ben a kobalt (10,3%), míg rosaceában a perubalzsam (6,1 %) következett, a harmadik mindkét csoportban a fragrance mix I. (PD:6,9% rosacea: 4,9%) volt. A releváns kontakt allergének leginkább kozmetikumokkal hozhatók összefüggésbe, közülük PD-ben a nikkel, fragrance mix II., propylenglycol és fragrance mix I. emelkedik ki, míg rosaceában a perubalzsam, fragrance mix I., lanolin és PPD. Terápiás szerek komponenseire rosaceában a PD-csoporthoz viszonyítva majdnem háromszoros volt a releváns kontakt szenzibilizáció. A PD-es és rosaceás betegek kontakt szenzibilizáltságáról és a kiváltó allergének gyakoriságáról a nemzetközi szakirodalomban nagyon kevés adat található. A bőrtüneteket rontó, vagy provokáló allergén kimutatása preventív és terápiás szempontból is kiemelkedő fontosságú.