Egyszerű keresés   |   Összetett keresés   |   Böngészés   |   Kosár   |   Súgó  


Részletek

A cikk állandó MOB linkje:
http://mob.gyemszi.hu/detailsperm.jsp?PERMID=86834
MOB:2010/3
Szerzők:Szentirmai Annamária
Tárgyszavak:ARC SÉRÜLÉSEI; FRACTURÁK; STATISZTIKA
Folyóirat:Magyar Traumatológia, Ortopédia, Kézsebészet és Plasztikai Sebészet - 2010. 53. évf. 1. sz.
[https://ojs.mtak.hu/index.php/matrokplaszt]


  Maxillofacialis töréseket rögzítő titán lemezek eltávolításáról : 5 év beteganyagának retrospektív vizsgálata / Szentirmai Annamária
  Bibliogr.: p. 77-78. - Abstr. hun., eng.
  In: Magyar Traumatológia, Ortopédia, Kézsebészet és Plasztikai Sebészet. - ISSN 1217-3231. - 2010. 53. évf. 1. sz., p. 73-78. : ill.


A maxillofacialis régióban alkalmazott titán mini-lemezek rutinszerű eltávolításának szükségességéről napjainkban is megoszlanak a vélemények, mert e kérdésben nincs kialakult gyakorlat, nemzetközi konszenzus. Tanulmányunk célja: felmérni, hogy Intézetünk Maxillofacialis Részlegén mely típusú és lokalizációjú törések után, mikor, milyen ok(ok) miatt, milyen arányban távolítottuk el a törést rögzítő implantátumokat. Felmérésünket a 2003-2007 között osteosynthesissel kezelt maxillofacialis sérültek anyagán végeztük: 234 sérült törését/töréseit 302 implantátummal rögzítettük. 39 sérültből 48 lemezt távolítottunk el. E műtétek fő indikációját - a legtöbb esetben - a beteg kérése képezte. Szövődmény miatt - sebszétválás és/vagy infekció - mindössze 4 lemez eltávolítására került sor. A leggyakoribb lokalizációk: intraoralisan a sinus maxillaris facialis fala, a mandibula corpusa, extraoralisan a sutura zygomatico-frontalis és a margo infraorbitalis volt. Az eltávolított lemezek száma ugyan nem jelentős, de a műtétek során tett megfigyelések, a műtéti leírások és a kontrollvizsgálatok dokumentációjának elemzése, összehasonlítása a szakirodalmi közleményekben olvasható megfigyelésekkel, hasznos következtetések levonását teszi lehetővé.