Egyszerű keresés   |   Összetett keresés   |   Böngészés   |   Kosár   |   Súgó  


Részletek

A cikk állandó MOB linkje:
http://mob.gyemszi.hu/detailsperm.jsp?PERMID=85836
MOB:2009/3
Szerzők:Zahár Ákos; Kocsis György; Lengyel Béla; Puskás Gábor; Laki Mónika; Hajdú Mária; Antal István
Tárgyszavak:ANTIBIOTIKUMOK; ÁLLATKÍSÉRLETEK; OSTEOMYELITIS
Folyóirat:Magyar Traumatológia, Ortopédia, Kézsebészet és Plasztikai Sebészet - 2009. 52. évf. 2. sz.
[https://matrokplaszt.com/category/archivum/]


  Hosszú hatóanyag leadású antibiotikus csontgraftok alkalmazása állatkísérletes osteomyelitis modellben  / Zahár Ákos [et al.]
  Bibliogr.: p. 177-178. - Abstr. hun., eng.
  In: Magyar Traumatológia, Ortopédia, Kézsebészet és Plasztikai Sebészet. - ISSN 1217-3231. - 2009. 52. évf. 2. sz., p. 171-178. : ill.


A szerzők olyan biodegradábilis antibiotikum tartalmú csontgraft létrehozását tűzték ki célul, ami hosszú időn keresztül (néhány hét) képes leadni környezetébe a hatóanyagot. A létrehozott vancomycin tartalmú gyógyszerhordozó rendszerrel dúsított csontgraftok alkalmazhatóságát, hatékonyságát és antimikrobás hatását vizsgálták nyúl MRSA (Meticillin-rezisztens Staphylococcus aureus) osteomyelitis modellben. A kísérletekhez 40 felnőtt új-zélandi nyulat használtak, melyeket három csoportba osztottak. A negatív kontrollcsoportban nem indukáltak osteomyelitist, a vi-vőanyag biodegradábilitását, a befogadó csontágy szöveti reakcióját vizsgálták nem-infekt környezetben. A második csoportban autológ spongiosa és vancomycines gyógyszerhordozó rendszer keverékével töltötték ki az üreget. A harmadik csoportban csak spongiosa kitöltés történt. Hat héttel a műtétet követően a kísérleti állatok szövettani, laboratóriumi és radiológiai vizsgálata megmutatta, hogy a vancomycines gyógyszerhordozó rendszer kifejtette hatását, a csontosodást nem gátolta és az osteomyelitis meggyógyult.  Az újonnan kifejlesztett vancomycines csontgraft technológia nyulakban biodegradábilisnak bizonyult, MRSA-val okozott osteomyelitis esetében hatékony lokális antibiotikus hatást tudott kifejteni.