A COVID-19 hatása versenysport végeredményekre - igazságos döntések a Nemzeti Labdarúgó szövetségeknél / Zimányi Róbert G.
Bibliogr.: p. 30-32. - Abstr. hun., eng.
In: Sport- és Egészségtudományi Füzetek. - ISSN ISSN 2560-0680, eISSN 2560-1210. - 2021. 5. évf. 1. sz., p. 16-32. : ill.
Célkitűzés: A COVID-19 nemcsak a sportra gyakorol hosszútávú hatásokat, hanem társadalmilag is kiemelt kérdés. Elsődleges cél a vírus terjedésének megfékezése és a népesség egészségmegőrzése. Az elsődleges társadalmi feladatok megoldása, vagy megoldására való törekvés után a sportra, mint társadalmi alrendszerre is szegeződhet a figyelem. A tanulmány a versenysportot vizsgálja, ezen belül a nemzeti labdarúgó bajnokságok végeredményeit. A legtöbb bajnokság még zajlott, amikor kitört a COVID-19 világjárvány, amely következtében szüneteltettek bajnokságokat, amelyeket vagy folytattak a korlátozások után, vagy véget vetettek a szezonnak. Ha tudták folytatni a bajnokságot és le tudták játszani a hátralévő mérkőzéseket, akkor az eredeti versenykiírásnak megfelelően lehetett hirdetni végeredményt és bajnokot. Azonban mi a helyzet azokkal a bajnokságokkal, ahol idő előtt véget vetettek a szezonnak? Ebben az esetben is meghatároztak végeredményt? Ha igen, mi alapján? A végeredmények meghatározásakor a szervezők a legigazságosabb döntést próbálták meghozni. De mi alapján igazságos egy bajnokság végeredményének meghatározása? A tanulmány több igazságosságelméletet is vizsgál, amelyek szerepet játszanak a labdarúgó nemzeti bajnokságok megállapított végeredményében. Anyag és módszer: A tanulmány több esetpéldán is igazolja, hogy valóban igazságos döntést hoztak a szervezők. Nem az egyetlen, de az egyik legfontosabb kérdés: mely igazságosságelmélet vagy -elméletek domináltak a végeredmények meghatározásában? Eredmények és következtetés: A versenysport természetének megfelelően a végeredmények meghatározásában a meritokrácia eszméje dominált, azonban meritokrácián belül is tapasztal-ható különbség: az elért eredmények időbelisége és aktualitása között. A sportpályán elért eredmények mellett sok esetben az egyenlőségre törekvő egalitarianizmus is megjelent, mint igazságossági elv, ahogy a (benthami és milli) utilitarizmus, valamint a pozitív diszkrimináció is - utóbbi a (sandeli) sokszínűség elősegítése érdekében. Kulcsszavak: COVID-19, versenysport, labdarúgás, végeredmények meghatározása, igazságosság