Egyszerű keresés   |   Összetett keresés   |   Böngészés   |   Kosár   |   Súgó  


Részletek

A cikk állandó MOB linkje:
http://mob.gyemszi.hu/detailsperm.jsp?PERMID=162481
MOB:2017/4
Szerzők:Bánkyné Perjés Beatrix; Prémusz Viktória; Nagy Ágnes; Várnagy Ákos; Bódis József
Tárgyszavak:TERHESSÉG; TESTNEVELÉS ÉS TESTEDZÉS; SZÜLÉS; ÖSSZEFOGLALÓ KÖZLEMÉNY
Folyóirat:Sport- és Egészségtudományi Füzetek - 2017. 1. évf. 2. sz.
[https://etk.pte.hu/oktatas_aloldalak/sport-es-egeszsegtudomanyi-fuzetek ]


  Szülésfelkészítő tréning? : a várandósság alatt végzett rendszeres testedzés hatása a szülés kimenetelére - irodalmi áttekintés / Bánkyné Perjés Beatrix [et al.]
  Bibliogr.: p. 14-17. - Abstr. hun., eng.
  In: Sport- és Egészségtudományi Füzetek. - ISSN ISSN 2560-0680,  eISSN 2560-1210. - 2017. 1. évf. 2. sz., p. 3-17. : ill.


Célkitűzések: A várandósság alatt végzett rendszeres fizikai aktivitás pozitív hatásairól mind a mai napig megoszlanak a vélemények. A várandós torna évtizedek óta ajánlott a kismamák számára, azonban az egyéb, ennél nagyobb intenzitású testedzés sok esetben nem része az egészséges kismamák mindennapjainak. E tanulmány célja a várandósság alatt végzett fizikai aktivitás témájában született kutatások irodalmának szisztematikus áttekintésével megvizsgálni, hogy a megfelelő mozgás kiválasztásával a testedzés fizikai, pszichés, mentális hatásaival hozzájárulhat-e a szülésre való felkészüléshez, azaz bizonyíthatóe a vajúdásra és szülésre gyakorolt pozitív hatása. Anyag és módszerek: A Web of Science, Medline (PubMed), Cochrane Library és Science Direct adatbázisokban, valamint további saját keresés útján talált 1381 kapcsolódó tanulmányt két független kutató vizsgálta át. A kizárási kritériumok alkalmazása után 296 találatot azonosítottunk és értékeltünk megfelelőnek a cím és az absztrakt alapján. A fizikai aktivitásnak a vajúdásra és a szülés kimenetelére kifejtett jótékony hatásának alátámasztására - a kismamára és a magzatra gyakorolt bármiféle negatív következmény nélkül - végül 15 kutatás eredményeit vizsgáltuk meg kvalitatív szintézisünkben. Eredmények: A rendszeres testedzést végző kismamák között többek között szignifikánsan alacsonyabb volt a műtéti szülésbefejezések száma, kevesebb esetben volt szükség érzéstelenítésre és rövidebb volt a vajúdási idő, mint a kontroll csoport tagjainak körében. A császármetszés relatív kockázata az intervenciós csoport tagjai körében 20,59% volt, míg a kontroll csoport esetében 27,82% (p<0,05).Következtetések: A kutatások eredményei alapján elmondható, hogy a rendszeres fizikai aktivitást végző várandós kismamák tevékenysége nagyban hozzájárulhat a spontán, problémamentes, kevésbé elhúzódó vajúdáshoz és szüléshez, ezáltal segítve gyermekük gyengédebb megszületését és a szülés minél pozitívabb megélését. Ezen eredményeket figyelembe véve támogatandó az az elképzelés, hogy a várandósság ideje alatt a kismamák egészséges életmódjának fontos elemeként szerepeljen a rendszeres fizikai aktivitás is.  Kulcsszavak: fizikai aktivitás, várandósság, szülés, vajúdás.