Egyszerű keresés   |   Összetett keresés   |   Böngészés   |   Kosár   |   Súgó  


Részletek

A cikk állandó MOB linkje:
http://mob.gyemszi.hu/detailsperm.jsp?PERMID=121045
MOB:2016/1
Szerzők:Gárgyán István; Csonka Ákos; Boa Kristóf; Körmöndi Sándor; Tóth Kálmán; Varga Endre
Tárgyszavak:TÉRDÍZÜLETI PROTÉZIS; FEMURTÖRÉSEK
Folyóirat:Magyar Traumatológia, Ortopédia, Kézsebészet és Plasztikai Sebészet - 2015. 58. évf. 4. sz.
[https://matrokplaszt.com/category/archivum/]


  Periprotetikus distalis femurtörések minimál invazív lemezes rögzítése totál térdprotézis beültetése után / Gárgyán István [et al.]
  Bibliogr.: p. 216. - Abstr. hun., eng.
  In: Magyar Traumatológia, Ortopédia, Kézsebészet és Plasztikai Sebészet. - ISSN 1217-3231. - 2015. 58. évf. 4. sz., p. 209-216.  : ill.


Az utóbbi években a lakosság átlagéletkora, az osteoporosis súlyossága és gyakorisága, valamint a beültetett totál térdprotézisek száma folyamatosan növekszik. Ebből adódóan a periprotetikus törések száma is növekszik és a jövőben egyre nagyobb kihívást jelentenek az ortopéd-traumatológusok számára. A distalis femur a leggyakoribb helye a periprotetikus töréseknek totál térdprotézisek beültetése után. A szerzők 2007-2012 közötti időszakban 9 beteget kezeltek a distalis femur periprotetikus törése miatt. A töréseket a Less Invasive Stabilisation System - Distal Femur (LISS-DF) szögstabil lemezzel rögzítették. Az osteoporosis miatt proximalisan mindig bicorticalis csavarokat használtak, distalisan a lehető legtöbb csavart helyeztek be. A betegek állapotát a Knee Society Score (KSS) és Functional Score (FS) alapján értékelték. Mérték a térd mozgástartományát és a törésátépülés idejét. Az eredményeket a térdprotézis beültetése előtt és után készült KSS és FS értékekhez hasonlították. Az operált 9 eset 0,95%-os arányt jelent a beültetett protézisek számához viszonyítva. A betegek átlagéletkora 74,3 év volt, a protézis beültetése és a törés között átlagosan 26,8 hónap telt el. A törésátépülés ideje átlagosan 15,3 hét volt. 26 héttel a műtét után a mozgástartomány 0-110° közötti, míg a KSS/FS érték 58,2/71,6 volt, ami csaknem azonos a sérülés előtti értékekkel. Az eredmények alapján a szerzők a LISS-DF lemezt kiválóan alkalmasnak tartják periprotetikus törések kezelésére, mivel minimál invazív módon behelyezhető és osteoporotikus csontban, kis distalis csontblokk esetén is stabil rögzítést biztosít. A relatív stabilitás elvének megfelelően, a törés rövid idő alatt jó periostealis callussal gyógyul.