Dabigatran és enoxaparin használata során nyert tapasztalataink csípőprotézis beültetést követően / Gombár Csaba [et al.]
Bibliogr.: p. 62. - Abstr. hun., eng.
In: Magyar Traumatológia, Ortopédia, Kézsebészet és Plasztikai Sebészet. - ISSN 1217-3231. - 2015. 58. évf. 1. sz., p. 51-62. : ill.
Egyre gyakrabban alkalmazzák elektív csípőprotézis beültetés után a szájon keresztül adható tromboprofilaktikus szereket. Klinikai vizsgálatok szerint az új direkt trombin inhibitor dabigatran etexilát tromboprofilaktikus hatékonysága és major vérzéses szövődmény rátája megegyezik a kis molekulasúlyú heparinok csoportjába tartozó enoxaparinéval. A szerzők célja a klinikai vizsgálatok során a minor vérzéses szövődmények és a sebgyógyulást befolyásoló tényezők részletes vizsgálata dabigatran és enoxaparin használatakor. Elektív cementes csípőprotézis beültetésen átesett betegeket a perioperatív időszakban alkalmazott antikoagulánsok szerint két csoportba sorolták a szerzők: az enoxaparint és a dabigatrant használók csoportjába. Megfigyelték a combtérfogat változását, a számított perioperatív vérveszteséget, a haematoma nagyságát a bőrfelszínen, a sebvérzést, a sebváladékozás időtartamát és annak intenzitását a műtét utáni harmadik és hetedik napon. A vizsgálatba összesen 140, mindkét csoportba 70-70 beteget vontak be. A dréncső eltávolítása után a sebváladékozás időtartama szignifikánsan nagyobb, 2,3 (+-2,7) nap a dabigatrant használóknál, míg az enoxaparint használóknál ez 1,2 (+-1,9) nap volt (p<0,05). A dabigatrant használók csoportjában a serosus sebváladékozás mértéke szignifikánsan nagyobb a műtét utáni harmadik és hetedik napon is. Mindkét antikoaguláns szernek megfelelő a trombózist megelőző hatása teljes cementes csípőprotézis beültetést követően. Dabigatran használata során kialakuló elhúzódó időtartamú és nagyobb mennyiségű serosus váladékozás megemelheti a sebgyógyulási szövődmények, így a reoperációk gyakoriságát.