Egyszerű keresés   |   Összetett keresés   |   Böngészés   |   Kosár   |   Súgó  


Részletek

A cikk állandó MOB linkje:
http://mob.gyemszi.hu/detailsperm.jsp?PERMID=112522
MOB:2014/3
Szerzők:Bottyán Krisztina; Paschali Ekaterine; Varga Erika; Korom Irma; Németh István; Németh Réka; Piukovics Klára; Oláh Judit
Tárgyszavak:LYMPHOMA; LYMPHOEDEMA
Folyóirat:Bőrgyógyászati és Venerológiai Szemle - 2014. 90. évf. 4. sz.
[https://www.doki.net/tarsasag/dermatologia/folyoiratok.aspx]


  Mellkasfali lymphoedemát okozó primer mediastinalis nagy B-sejtes lymphoma / Bottyán Krisztina [et al.]
  Bibliogr.: p. 172. - Abstr. hun., eng.
  In: Bőrgyógyászati és Venerológiai Szemle. - ISSN 0006-7768, eISSN 2064-261X. - 2014. 90. évf. 4. sz., p. 169-172. : ill.


Szerzők egy 46 éves férfibeteg esetét ismertetik, aki hónapok óta fennálló, a mellkasfalon jelentkező duzzanat miatt háziorvosi és sebészeti konzultációt követően került a Bőrgyógyászati és Allergológiai Klinikára vizsgálatra. Kezdetben, a vizsgálatot végző sebészben mastitis diagnózisának gyanúja merült fel. A bőrgyógyászati vizsgálat scleroderma/scleroedema fennállását feltételezte, szövettani mintavétel történt az emlő bőréből, mely érdemi eredményt nem hozott a diagnózis felállításában. Laboratóriumi eredményeiben az emelkedett CRP, leukocytosis és magasabb LDH érték felvetette neoplasztikus folyamat lehetőségét. Klinikai felvételekor a bal supraclaviumban tapintható, tömött, subcutan, fixált terime és a mellkas CT-n látható supraclavicularis lágyrészképlet daganatos elváltozásra utalt. Szövettani mintavétel történt ultrahangvezérelten a tumorból, mely mediastinalis nagy B-sejtes non-Hodgkin lymphomát igazolt. A beteget a II. Belgyógyászati Klinika Hematológiai Osztályán vették gondozásba, ahol kombinált kemoterápia és Rituximab kezelés mellett bőrtünetei és mellkasi tumora csaknem teljesen szanálódott. Az eset jól példázza, hogy a nem specifikus bőrtünetek gyakran jeleznek mögöttes malignus belszervi tumort. A beteg kapcsán felhívjuk a figyelmet arra, hogy a körültekintő fizikális vizsgálat alapján meghatározott diagnosztikus algoritmus alkalmazása meggyorsíthatja mind a helyes kórismézést, mind a célzott kezelést.