Egyszerű keresés   |   Összetett keresés   |   Böngészés   |   Kosár   |   Súgó  


Részletek

A cikk állandó MOB linkje:
http://mob.gyemszi.hu/detailsperm.jsp?PERMID=109371
MOB:2013/4
Szerzők:Antal Imre; Szokoly Miklós; Szalay Krisztián; Skaliczki Gábor; Szél Tamás; Szendrői Miklós
Tárgyszavak:ARTHROPLASTICA; CSÍPŐÍZÜLETI PROTÉZIS; KÖVETÉSES VIZSGÁLATOK
Folyóirat:Magyar Traumatológia, Ortopédia, Kézsebészet és Plasztikai Sebészet - 2013. 56. évf. 4. sz.
[https://matrokplaszt.com/category/archivum/]


  Metrimed és Protetim cementezett csípőprotézisek túlélési eredményei 10 évet meghaladó utánkövetéses vizsgálatunk alapján / Antal Imre [et al.]
  BIbliogr.: p. 282. - Abstr. hun., eng.
  In: Magyar Traumatológia, Ortopédia, Kézsebészet és Plasztikai Sebészet. - ISSN 1217-3231. - 2013. 56. évf. 4. sz., p. 273-282. : ill.


Az elmúlt 19 évben Intézetünkben operált Metrimed és Protetim csípőprotézises betegeink közül 94 utánvizsgálatát végeztük. Az átlagos utánkövetési idő 14,5 év volt, 80% feletti revíziómentes túléléssel. A revízióra nem került eseteknél a vápák kopására jellemző protézisfej excentricitás a Metrimed protéziseknél 36,58%-ban, a Protetimeknél 48,38%-ban fordult elő. A vápakomponens izolált lazulása miatt a Metrimed protézisek 9,8%-ánál végeztünk váparevíziót, míg Protetimeknél erre nem volt szükség. A szárak lazulásánál közeli volt az arány (Metrimed - 3,92%, illetve Protetim - 2.32%), a vápa és szár együttes lazulását illetően jelentősebb volt az eltérés (Metrimed - 3,92%, illetve Protetim - 9,3%). A két rendszert öszszevetve a Metrimednél inkább a vápa, a Protetimnél inkább a két alkotórész egyidejű lazulása miatt végeztünk revíziót. A műtétek után betegeink 15%-nál tapasztalt korai szövődmények többségét a sebgyógyulás zavarai képezték (7,44%), ezt követték 5,31%-kal a mélyvénás rendszer trombózisai. Betegeink a műtéteket követően jelentős fájdalomcsökkenésről számoltak be, vizuális analóg skálán 1,58 volt az átlagos érték. Utánvizsgálatunkkor betegeink több mint 95%-a volt önálló életvitelre képes. A két protézis típus túlélési aránya statisztikailag nem mutat szignifikáns különbséget, illetve összevethető a nemzetközi irodalom adataival. Fontosnak tartjuk, hogy betegeinknek a hazai gyártmányú protézisekkel is hosszú távra is megfelelő életminőséget biztosíthattunk, ahogy azt az átlag 14,5 éves utánkövetési eredményeink is mutatják.