Egyszerű keresés   |   Összetett keresés   |   Böngészés   |   Kosár   |   Súgó  


Részletek

A cikk állandó MOB linkje:
http://mob.gyemszi.hu/detailsperm.jsp?PERMID=106406
MOB:2013/2
Szerzők:Horváth Ádám; Patczai Balázs; Molics Bálint; Mintál Tibor
Tárgyszavak:TÉRDÍZÜLET; REHABILITÁCIÓ
Folyóirat:Magyar Traumatológia, Ortopédia, Kézsebészet és Plasztikai Sebészet - 2013. 56. évf. 1. sz.
[https://ojs.mtak.hu/index.php/matrokplaszt]


  Elülső keresztszalag pótlást, és proprioceptív rehabilitációt követő térdízületi vizsgálat stabilométerrel  / Horváth Ádám [et al.]
  Bibliogr.: p. 16. - Abstr. hun., eng.
  In: Magyar Traumatológia, Ortopédia, Kézsebészet és Plasztikai Sebészet. - ISSN 1217-3231. - 2013. 56. évf. 1. sz., p. 9-16. : ill.


Az utóbbi években a térd elülső keresztszalag pótlások száma növekvő tendenciát mutat, és a beavatkozással szembeni elvárások mind a betegek, mind a sebészek, gyógytornászok részéről egyre növekednek. Az intézetünkben 2009-2010 között 20 izolált elülső keresztszalag sérültet vizsgáltunk, akiknél artroszkóposan végeztünk keresztszalag pótlást. 18 esetben autológ semitendinosus ínnal, két betegnél semitendinosus és gracilis ínnal történt a pótlás, minden esetben a graftot femoralisan endo-buttonnal, tibialisan ács kapoccsal rögzítettük. Az átlagéletkor 35 év, 15 férfi és 5 nő. A műtétet követően átlag 12 hétig proprioceptív tréninget is magában foglaló gyógytornát végeztek. A felmérést Bretz típusú stabilométer segítségével végeztük, az így nyert adatokat táblázatban rögzítettük és kétmintás T-próbával elemeztük azokat. A feldolgozott adatok alapján nem találtunk szignifikáns különbséget a kontrollként használt ép, és az operált végtagok dinamikus és statikus egyensúlyi paraméterei között. A megfelelő műtéti technika és az azt követő rehabilitáció rendkívül fontos a sikeres keresztszalag pótláshoz, és ebben a propriocepció visszaállításának és fejlesztésének mind preventív, mind rehabilitációs területen kiemelt jelentősége van.