Egyszerű keresés   |   Összetett keresés   |   Böngészés   |   Kosár   |   Súgó  


Részletek

A cikk állandó MOB linkje:
http://mob.gyemszi.hu/detailsperm.jsp?PERMID=119723
MOB:2016/1
Szerzők:Laczikó Dorottya; Répási Eszter; Rzepiel Andrea; Kerekes Éva; Shenker-Horváth Kinga; Koller Ákos; Elbert Gábor; Nagy Zsolt B.
Tárgyszavak:GENETIKA; RIZIKÓFAKTOROK; HYPERTONIA
Folyóirat:Hypertonia és Nephrologia - 2015. 19. évf. 6. sz.
[https://elitmed.hu/kiadvanyaink/hypertonia-es-nephrologia/archivum]


  A vérnyomást befolyásoló genetikai tényezők diagnosztikája és a magas vérnyomás genetikai rizikófaktorai / Laczikó Dorottya [et al.]
  Bibliogr.: p. 256. - Abstr. hun., eng.
  In: Hypertonia és Nephrologia. - ISSN 1418-477X, eISSN 2498-6259. - 2015. 19. évf. 6. sz., p. 252-256. : ill.


A magas vérnyomás a cardiovascularis és vesebetegségek egyik bizonyított rizikófaktora. A magas vérnyomásnak általában nincsenek tünetei, de olyan súlyos problémákhoz vezethet, mint a stroke vagy a szív- és veseelégtelenségek. Globálisan a társadalom 24 év feletti felnőtt korosztályának körülbelül 40%-át érinti és a kor előrehaladtával ez az arány növekszik: 65 éves kor felett az előfordulás már 70% feletti. A magas vérnyomás kialakulásáért környezeti és genetikai hatások együttesen felelősek, ezért kifejezetten nagy feladatot jelent a hajlamosító gének meghatározása. Számos gén genetikai variációja igazoltan növeli a hypertonia kialakulásának esélyét. A leggyakoribb hypertoniára hajlamosító polimorfizmusok az AGT, AGTR1, ACE NOS3 és CYP4A11 génekben fordulnak elő. A polimorfizmusok ismerete klinikai jelentőségű mind a prevencióban, mind a terápiás folyamatokban. Molekuláris genetikai vizsgálatokkal (PCR, microarray, real-time PCR) az életviteli és terápiás javaslatok egyénre szabhatóak.