Trachea sérülés ellátása gyermeksérültnél, tompa mellkasi traumát követően : esetismertetés és irodalmi áttekintés / Vizi András [et al.]
Bibliogr.: p. 69. - Abstr. hun., eng.
In: Magyar Traumatológia, Ortopédia, Kézsebészet és Plasztikai Sebészet. - ISSN 1217-3231. - 2013. 56. évf. 1. sz., p. 65-69. : ill.
A gyermekkori tompa mellkasi sérülések ritkán okoznak csontos mellkasváz sérülést a csontok és a porcok rugalmassága miatt. Ilyenkor a nagy energia a mediastinalis szervekre tevődik át. Gyakran találkozunk pneumothorax és haemothorax kialakulásával. Ritkábban fordul elő tüdő- és szívcontusio, rekesz- illetve nagyérsérülés. A trachea és a légutak sérülése irodalmi ritkaság. Ritkasága ellenére azonban életveszélyes állapot, és ellátásának késlekedése fokozza a mortalitást. A szerzők egy 12 éves lány esetét mutatják be, aki tompa mellkasi trauma következményeként a carinát, illetve a jobb főhörgőt érintő légúti sérülést szenvedett, a jobb humerus sebészi nyak törésével társulva. A polytraumatizált beteget az Advanced Trauma Life Support protokoll szerint vizsgálták, amely során kétoldali pneumothraxot, subcutan emphysemát észleltek, kétoldali mellkascsövezés történt. A sebészi nyak törés műtéti ellátása után multislice CT felvételek készültek, amelyen a trachea rupturája volt látható. Fiberoszkópia során a carinán egy éles szélű sérülés ábrázolódott, amelyet jobb oldali postero-lateralis thoracotomiából sürgősséggel elláttak. Betegünk a posztoperatív 14. napon otthonába távozott, jelenleg is panasz- és tünetmentes. A szerzők az irodalmi adatok és a saját tapasztalatuk alapján a traumás légútsérülés sürgős operatív ellátását javasolják.