Egyszerű keresés   |   Összetett keresés   |   Böngészés   |   Kosár   |   Súgó  


Részletek

A cikk állandó MOB linkje:
http://mob.gyemszi.hu/detailsperm.jsp?PERMID=103115
MOB:2012/3
Szerzők:Gaál Magdolna; Varga Erika; Kovács Réka; Hunyadi Zsolt; Kemény Lajos; Gyulai Rolland
Tárgyszavak:BŐR DAGANATAI; DIAGNÓZIS
Folyóirat:Bőrgyógyászati és Venerológiai Szemle - 2012. 88. évf. 4. sz.
[https://www.doki.net/tarsasag/dermatologia/folyoiratok.aspx]


  Fluoreszcens diagnosztika és in vivo konfokális mikroszkópia hámeredetű bőrtumorok fotodinámiás terápiája során / Gaál Magdolna [et al.]
  Bibliogr.: p. 116. - Abstr. hun., eng.
  In: Bőrgyógyászati és Venerológiai Szemle. - ISSN 0006-7768, eISSN 2064-261X. - 2012. 88. évf. 4. sz., p. 110-116. : ill.


A nem melanoma típusú bőrtumorok kezelésében a sebészi kimetszésen kívül számos alternatíva alkalmazható. A fotodinámiás terápia nem invazív, korlátlanul ismételhető, bizonyos hámeredetű bőrdaganatok esetén hatékony, evidencián alapuló, kitűnő kozmetikai eredményt adó terápiás eszköz. Fotodinámiás kezelés során a bőrfelületre felvitt exogén fényérzékenyítőből, delta-aminolevulinsavból, vagy metil-aminolevulinsavból protoporfirin IX keletkezik. Ha a protoporfirin IX-et megfelelő hullámhosszúságú fénnyel gerjesztjük, akkor annak alapállapotba való visszatérése közben reaktív oxigén szabadgyökök keletkeznek, ami sejtpusztulást eredményez a gyorsan osztódó sejtekben. A gerjesztett protoporflrin IX, és így az azt nagymennyiségben halmozó neoplasztikus sejtek is UV fényben fluoreszkálnak, amit a diagnosztikában is ki lehet használni. Ezt a módszert a tumorhatárok pontos meghatározása céljából, vagy az alkalmazott kezelés hatékonyságának megítélésére használhatjuk. Az in vivo reflekciós konfokális mikroszkópia a bőrdaganatok diagnosztizálására, bizonyos esetekben akár a tumor kiterjedés megítélésére alkalmas nem invazív, nem megterhelő, ismételhető, éppen ezért betegkövetésre is használható eljárás. A szerzők vizsgálatukba fotodinámiás terápiára alkalmas bőrdaganatban - aktinikus keratosisban, superficialis basaliomában vagy Bowen kórban - szenvedő betegeket vontak be. A fotodinámiás terápia lépései közben fluoreszcens diagnosztikát, valamint fotodinámiás terápia előtt és után konfokális mikroszkópos képrögzítést végeztek. 4 héttel a kezelés után konfokális mikroszkópos vizsgálat segítségével, egyes esetekben emellett fluoreszcens diagnosztikával ítélték meg a terápia hatékonyságát.