Collar and cuff rögzítés a gyermekkori II-es típusú diszlokációval járó supracondylaer humerustörés konzervatív kezelésében / Mikóczi Márió, Kassai Tamás
Bibliogr.: p. 95. - Abstr. hun., eng.
In: Magyar Traumatológia, Ortopédia, Kézsebészet és Plasztikai Sebészet. - ISSN 1217-3231. - 2011. 54. évf. 2. sz., p. 91-95. : ill.
A gyermekkori felső végtagi törések konzervatív kezelésében jól ismert lehetőség a gipszrögzítés mellett a Böhler 8-as, a Dollinger sín, a Velpeau és a Desault kötés. Kevésbé ismert és alkalmazott a collar and cuff. Megfelelő indikáció mellett a jól kivitelezett konzervatív módszerekkel tökéletes törésgyógyulás érhető el. A II-es típusú extenziós, subperiostealis, dorsalis billenéssel járó törések kezelésében használt 90 fokos flexióban felhelyezett gipszsín nem minden esetben vezet kellő repozícióhoz, ezért gyakran műtétet kell végeznünk. Ehelyett 120 fokos flexióval megfelelő repozíció érhető el. A II-es típusú supracondylaer törést szenvedett gyermek könyökét, amennyiben a duzzanat kifejezett, egy napra 90 fokos dorsalis gipszsínben nyugalomba helyezzük, majd ezt követően collar and cuff rögzítést helyezünk fel, és fokozatosan érjük el a kívánt 120-140 fokos flexiót. A flexió pontos repozíciós helyzetet teremt. Amennyiben a repozíció jó, 3 hétig alkalmazzuk a rögzítést. 2010 első fél évében 8 gyermek esetében alkalmaztuk a collar and cuff rögzítést, a fentebb részletezett supracondylaer töréstípusra. Minden esetben teljes repozíciót, gyógyulást és funkciót értünk el. Az eljárás előnye, hogy műtétre nincsen szükség, e rögzítési típusban a gyermek mosdatható. Hátránya, hogy a gyermek nem öltöztethető könnyen és megfelelő szülői együttműködést igényel. Dolgozatunkban a kis diszlokációval járó (II-es típusú) supracondylaer humerus törés collar and cuff rögzítéssel történt sikeres kezelési tapasztalatainkról számolunk be, hangsúlyozván a metodika létjogosultságát a konzervatív töréskezelésben.