Steril mozgásszervi-sebészeti műtétek utáni szeptikus komplikációk elemzése klinikai és bakteriológiai szempontok alapján / Horkay Péter [et al.]
Bibliogr.: p. 15. - Abstr. hun., eng.
In: Magyar Traumatológia, Ortopédia, Kézsebészet és Plasztikai Sebészet. - ISSN 1217-3231. - 2008. 51. évf. 1. sz., p. 11-15. : ill.
Kórházi fertőzések költségterhelő tényezők, előfordulásuk csökkentése gazdaságosabbá, minőségibbé teheti a betegellátást. Ehhez nagy segítséget nyújt az infekciókontroll, azaz a steril műtétek utáni szeptikus szövődmények elemzése, értékelése, majd a megfelelő intézkedések meghozatala. A szerzők retrospektívan elemezték a DEOEC Traumatológiai és Kézsebészeti Tanszék, Hajdú-Bihar Megyei Kenézy Gyula Kórház-Rendelőintézet steril műtéteket követően előforduló szeptikus eseteket 2004. január és 2005. december között. 145 eset fordult elő a két év alatt, nemek között nem volt jelentős eltérés, a betegek átlagéletkora 61 év volt. Az alsó végtagon több mint háromszor gyakrabban fordult elő gennyedés, testtájékok közül gyakori volt a felkar-könyök, csípő, lábszár és boka. Műtéti típus szerint a lemezes osteosynthesis, valamint a proximalis femur velőűrszegezés vezet. Bakteriológiai szempontból leggyakoribb a Staphylococcus aureus, valamint a koaguláz negatív Staphylococcus fertőzés volt. Az antibiogrammot elemezve kitűnt, hogy a prevencióra osztályunkon alkalmazott antibiotikumok nem mindig hatásosak a később kitenyészett kórokozók ellen.