Rekonstrukciós műtétek felső végtagon tetraplegiás betegeknél : a markolás és kulcsfogás helyreállítása / Turcsányi István [et al.]
Bibliogr.: p. 58. - Abstr. hun., eng.
In: Magyar Traumatológia, Ortopédia, Kézsebészet és Plasztikai Sebészet. - ISSN 1217-3231. - 2007. 50. évf. 1. sz., p. 50-58. : ill.
Ma már elfogadottá vált, hogy a nyaki gerincsérültek rehabilitációjába beletartozik a felső végtagon végzett rekonstrukciós műtét is. A világ számos országában centrumok alakultak ki, ahol rendszeresen végzik ezeket a beavatkozásokat. Az elmúlt 30 év során a nyaki gerincsérültek felső végtagi rehabilitációjában elért nemzetközi és az utóbbi évek hazai sikerei meggyőzték a nyaki gerincsérültek rehabilitációjával foglalkozó szakembereket és a betegeket is arról, hogy érdemes kiaknázni a tetraplegiás beteg felső végtagjaiban rejlő tartalékokat. A szerzők, az ezzel a témával foglalkozó korábbi, az aktív könyöknyújtás helyreállításáról szóló cikkeikhez kapcsolódva, most 11 nyaki gerincsérült beteg 13 felső végtagján 2002-2004 között végzett fogásjavító műtéti eredményeiről számolnak be. Az átlagos utánkövetési idő 27 (14-46) hónap. A betegek 77%-a az életminőségük javulásáról számol be és az objektív mérések is a markolás és a kulcsfogás erejének növekedését igazolják.