Minimál invazív direkt lateralis feltárásból beültetett totál csípő endoprotézis műtétek radiológiai elemzése / Bucsi László, Kandár Zoltán
Bibliogr.: p. 240-241. - Abstr. hun., eng.
In: Magyar Traumatológia, Ortopédia, Kézsebészet és Plasztikai Sebészet. - ISSN 1217-3231. - 2006. 49. évf. 3. sz., p. 236-241. : ill.
A szerzők az osztályukon mini direkt lateralis feltárásból végzett 58 csípő totál endoprotézis (TEP) műtét, valamint ugyanebből az időszakból véletlenszerűen beválogatott standard direkt lateralis behatolásból beültetett 58 csípő TEP műtét radiológiai elemzését és azok összehasonlítását végezték el. Vizsgálták a vápák és a szárak pozícióját, külön-külön feldolgozták és összehasonlították a különböző típusú protézisek radiológiai helyzetét, valamint meghatározták a különböző csoportok BMI (body mass index) értékét, elemezték annak hatását a komponensek radiológiai helyzetére. A minimál invazív technika, a műtéti feltárás közbeni szűkösebb anatómiai viszonyok befolyásolhatják az implantátumok pozicionálását. Anyagukban a vápa helyzete lényeges különbséget nem mutatott a hagyományos technikával beültetett esetekkel összehasonlítva, a szárak azonban, főleg a nagy cementköpennyel bíró Exeter típusú protézis implantációja esetén gyakrabban kerültek varus helyzetbe. Annak ellenére, hogy a viszonylag alacsony átlagos BMI érték (25,2) mellett is szignifikáns mértékben fordult elő a szárak varus malpozíciója, a szerzők a BMI fontossága mellett az indextől független csípőtáji méretek figyelembevételét is hangsúlyozzák.