Egyszerű keresés   |   Összetett keresés   |   Böngészés   |   Kosár   |   Súgó  


Részletek

A cikk állandó MOB linkje:
http://mob.gyemszi.hu/detailsperm.jsp?PERMID=148926
MOB:2020/4
Szerzők:Novák János; Vágó Angéla
Tárgyszavak:CHOLANGIOPANCREATOGRAPHIA, ENDOSCOPOS, RETROGRÁD; IRÁNYELVEK
Folyóirat:Central European Journal of Gastroenterology and Hepatology - 2020. 6. évf. 4. sz.
[https://gastronews.olo.hu/]


  ERCP-hez kapcsolódó nemkívánatos események: ESGE-irányelv : ERCP-related adverse events: European Society of Gastrointestinal Endoscopy (ESGE) Guideline / Novák János, Vágó Angéla
  Bibliogr.: p. 215. - Abstr. hun.
  In: Central European Journal of Gastroenterology and Hepatology. - ISSN 2415-9107. - 2020. 6. évf. 4. sz., p. 210-215. : ill.


Ez az irányelv az ESGE legfrissebb, hivatalos tényeken alapuló állásfoglalása az ERCP-hez kapcsolódó nemkívánatos események definíciójáról, epidemiológiájáról, rizikófaktorairól és a megelőzésről, valamint a már kialakult nemkívánatos események kezeléséről. Az ERCP-k során létrejött adverz események lényegében más jelentőséggel bírnak, mint a nem ilyen jellegű endoszkópos beavatkozások esetén létrejött nem várt események/szövődmények. Ezért különösen fontos a beleegyező nyilatkozat során informálnunk a beteget a profilaxis lehetőségéről, illetve magáról a beavatkozásról, valamint az esetleges nem várt események milyenségéről és azok kezelési lehetőségeiről. Dumonceau és munkatársai az új tények alapján új javaslatokat és ajánlások ismertetnek, az e témával kapcsolatos közleményükben. Fontos megemlíteni, hogy e közlemény nem tárgyalja a szedációval, biliáris stentelzáródással, radiológiai, infekciók és papilláris neopláziák endoszkópos reszekciója során létrejött nemkívánatos eseményekkel kapcsolatos teendőket. Azt egy másik ESGE-irányelv tárgyalja. Az irányelv kialakítása során szakértők az angol nyelvű irodalomban található adatbázisok anyagait dolgozták fel a MEDLINE/Embase, a metaanalízisek, a prospektív ezen belül is a randomizált, kontrollált vizsgálati eredményekre fókuszálva. A GRADE-szisztéma alapján mérték fel az evidenciaszinteket és az ajánlások erősségét. A kiváló és használható irányelvet változatlan formában is célszerű lenne adaptálni magyar irányelvnek.