Egyszerű keresés   |   Összetett keresés   |   Böngészés   |   Kosár   |   Súgó  


Részletek

A cikk állandó MOB linkje:
http://mob.gyemszi.hu/detailsperm.jsp?PERMID=123001
MOB:2016/4
Szerzők:Tornai Tamás; Papp Mária
Tárgyszavak:MÁJCIRRHOSIS; KRÓNIKUS BETEGSÉG; AKUT BETEGSÉG; TRANSPLANTATIO
Folyóirat:Central European Journal of Gastroenterology and Hepatology - 2016. 2. évf. 3. sz.
[https://gastronews.olo.hu/]


  Krónikus májbetegségre rakódott akut májelégtelenség : egy újraértelmezett klinikai entitás a hepatológiában / Tornai Tamás, Papp Mária
  Bibliogr.: p. 119. - Abstr. hun., eng.
  In: Central European Journal of Gastroenterology and Hepatology. - ISSN 2415-9107. - 2016. 2. évf. 3. sz., p. 114-119. : ill.


A krónikus májbetegségre rakódott akut májelégtelenség (acute-on-chronic liver failure, ACLF) a májműködés akut rosszabbodásával járó újradefiniált klinikai szindróma. A krónikus májbetegség bármely stádiumában kialakulhat, egyértelműen különböző entitás mind az egészséges májban kialakuló akut májelégtelenségtől (ALF), mind pedig a májcirrózis krónikus rosszabbodásától. Kialakulása általában egy kiváltó tényezőhöz köthető, amelynek eredményeképpen a máj és különféle extrahepatikus szerv(ek) működése rapidan elégtelenné válik magas rövid távú halálozást eredményezve. Az ACLF gyakori, a hospitalizált májcirrózisos betegek 24-40%-ában alakul ki. A kórkép patofiziológiai jellegzetessége a szisztémás gyulladás és az infekciókra való fokozott fogékonyság. Az új diagnosztikus és prognosztikus pontrendszerek alkalmazása lehetővé teszi az ACLF-es betegek pontos besorolását és a kórlefolyás előrejelzését. Az esetek egy jelentős részében a kórkép visszafordítható. Az ellátás során a kórkép gyors felismerése, a kiváltó tényezők azonosítása és kezelése, valamint a komplex intenzív szupportív kezelés kapnak fontos szerepet. A májátültetés hatékony kezelési mód lehet bizonyos válogatott esetekben. Az ACLF különálló klinikai és patofiziológiai entitásként való újraértelmezése jól meghatározott diagnosztikus és prognosztikus kritériumokkal elősegítheti új terápiás lehetőségek kifejlesztését és megelőzési stratégiák kidolgozását és így a magas halálozás csökkentését.