Egyszerű keresés   |   Összetett keresés   |   Böngészés   |   Kosár   |   Súgó  


Részletek

A cikk állandó MOB linkje:
http://mob.gyemszi.hu/detailsperm.jsp?PERMID=118701
MOB:2015/4
Szerzők:Schlégl Ádám Tibor; Szuper Kinga; Somoskeöy Szabolcs; Than Péter
Tárgyszavak:TÉRDÍZÜLET; BIOMECHANIKA; TIBIA
Folyóirat:Magyar Traumatológia, Ortopédia, Kézsebészet és Plasztikai Sebészet - 2015. 58. évf. 2-3. sz.
[https://matrokplaszt.com/category/archivum/]


  Az alsó végtag tengelyállásának vizsgálati lehetőségei : tapasztalataink az új EOS 2D/3D technológiával / Schlégl Ádám Tibor [et al.]
  Bibliogr.: p. 142-143. - Abstr. hun., eng.
  In: Magyar Traumatológia, Ortopédia, Kézsebészet és Plasztikai Sebészet. - ISSN 1217-3231. - 2015. 58. évf. 2-3. sz., p. 131-143. : ill.


A szerzők a dolgozat bevezetőjében az irodalmi adatok áttekintésével mutatják be az alsó végtag tengelyállásának jelentőségét és a jelenleg elérhető mérési módszereit. Ezután bemutatják az EOS 2D/3D technológiát, mint pontos, torzításmentes módszert a mechanikai és anatómia tibiofemoralis szög (mTFA, aTFA), valamint csípő-térd eltolódás (FM-FS) mérésére. A rutin diagnosztika során készült EOS 2D/3D felvételek közül kiválogatták azt a 823 felvételt a 2-24 éves korosztályból, amely alkalmas az egészséges alsó végtagú populáció prezentálására és elvégezték a felvételek 3D rekonstrukcióját. Az eredményeket nemek szerint t-próba, Spearman korrelációs és lineáris regresszió segítségével elemezték. Megállapították, hogy mindhárom vizsgált paraméter összefügg a korral, valamint az mTFA és aTFA nemek szerinti különbséget is mutat. Az mTFA esetében 2 éves korban valgus pozíciót figyeltek meg, amely maximumát 3 évesen érte el (8° fiúknál, 4,9° lányoknál), majd 7 éves korra közel neutrális helyzetet vett fel mindkét nemben. Az aTFA szintén valgus pozíciót mutatott 2 éves korban, amely 3 éves korra fiúknál 13,1°-kal, lányoknál 10,7°-kal tetőzött, majd mindkét nemben 4,4° körül megállapodott. Az FM-FS esetében mindkét nemben 4,2° körül ingadózó értéket találtak. Vizsgálatuk alapján megállapítható, hogy az EOS 2D/3D módszer számos előnyös tulajdonsága miatt a jelenleg elérhető egyik legalkalmasabb módszer az alsó végtag tengelyállásának vizsgálatára, hiányában a terhelt teljes alsó végtagi felvétel elfogadható kompromisszum, azonban a megfelelő pozícionálás feltétele a pontos mérésnek. Vizsgálatuk megerősíti a paraméterek eddig ismert karakterisztikáját, de a pontos mérési módszernek köszönhetően enyhén eltérő abszolút értékeket állapítottuk meg.