Egyszerű keresés   |   Összetett keresés   |   Böngészés   |   Kosár   |   Súgó  


Részletek

A cikk állandó MOB linkje:
http://mob.gyemszi.hu/detailsperm.jsp?PERMID=107938
MOB:2013/3
Szerzők:Bognár Zsófia; Vonyik Gabriella; Gazdag Gábor
Tárgyszavak:HYPONATRAEMIA; ANTIDEPRESSZÁNSOK; GYÓGYSZERMELLÉKHATÁSOK
Folyóirat:Neuropsychopharmacologia Hungarica - 2013. 15. évf. 3. sz.
[http://www.mppt.hu/index.php?lang=hu-HU]


  Antidepresszív kezeléshez társuló hiponatrémia : esetismertetés / Bognár Zsófia, Vonyik Gabriella, Gazdag Gábor
  Bibliogr.: p. 179-180. - Abstr. hun., eng.
  In: Neuropsychopharmacologia Hungarica. - ISSN 1419-8711. - 2013. 15. évf. 3. sz., p. 177-180.


A hiponatrémia az antidepresszív gyógyszerek egyik potenciális mellékhatása. Jelentkezését leggyakrabban a szerotonerg rendszeren ható szerek alkalmazásával kapcsolatban figyelték meg. Előfordulásának kockázatát időskorú betegeknél magasabbnak találták. A szerzők közleményükben egy 65 éves, visszatérő depresszió miatt kombinált venlafaxin-mirtazapin kezelésben részesült betegnél jelentkező súlyos hiponatrémiáról számolnak be. Az eset a szérum nátriumszint - különösen időskorú - antidepresszív gyógyszeres kezelésben részesülő betegeknél történő rendszeres ellenőrzésének fontosságára hívja fel a figyelmet.