Egyszerű keresés   |   Összetett keresés   |   Böngészés   |   Kosár   |   Súgó  


Részletek

A cikk állandó MOB linkje:
http://mob.gyemszi.hu/detailsperm.jsp?PERMID=106407
MOB:2013/2
Szerzők:Sebestyén Andor; Gajdácsi József; Vámhidy László; Sándor János; Nyárády József; Börzsei László; Patczai Balázs
Tárgyszavak:CSÍPŐÍZÜLETI PROTÉZIS; COMBNYAKTÖRÉS; STATISZTIKA
Folyóirat:Magyar Traumatológia, Ortopédia, Kézsebészet és Plasztikai Sebészet - 2013. 56. évf. 1. sz.
[https://matrokplaszt.com/category/archivum/]


  Évszakok hatása a csípőprotézis konverziók előfordulására a diszlokált combnyaktörések csavaros osteosynthesiseit követően 60 év felett  / Sebestyén Andor [et al.]
  Bibliogr.: p. 28-29. - Abstr. hun., eng.
  In: Magyar Traumatológia, Ortopédia, Kézsebészet és Plasztikai Sebészet. - ISSN 1217-3231. - 2013. 56. évf. 1. sz., p. 19-29. : ill.


A társadalmak öregedő korösszetétele a csípőtáji törések emelkedését eredményezi világszerte. A combnyaktörések osteosynthesise a törésgyógyulással kapcsolatos szövődmények kezdeti magas incidenciáját okozza, egyéb törésekhez képest. A szövődmények ellátásának egyik leggyakoribb típusa a protézis konverziós műtétek, melyek jelentős terhet rónak az egészségügyi ellátórendszerre. Jelen tanulmány a Garden III-IV. combnyaktörések primer csavaros szintéziseit követő protézis konverziók non operatív rizikófaktorait elemzi 8 év utánkövetéssel a 60 év feletti populációban. A retrospektív tanulmány alapját az OEP adatbázisa és az ellátó intézmények kontrollja biztosítja. A vizsgált prognosztikai faktorok között a kor, a nem, a primer ellátás évszaka, a primer ellátás napja, a műtétig eltelt idő és a kísérőbetegségek kerülnek értékelésre. A statisztikai feldolgozás többváltozós Cox regressziós analízissel történik. A szerzők 1922 csavaros osteosynthesisen átesett diszlokált combnyaktörés utánkövetését végzik, melynek során 156 főnél (8,12%) történik protézis konverzió. Megállapítják, hogy a téli osteosynthesiseket követő csípőprotézis konverziók veszélye szignifikánsan nagyobb, mint a tavaszi (VH tavasz/tél:0,64, MT:0,42-0,96, p=0,032), nyári (VH nyár/tél=0,59, MT:0,38-0,91, p=0,016) és őszi (VH ősz/tél=0,47, MT:0,30-0,74, p=0,001) osteosynthesiseknél. A szerzők az irodalmi adatokkal alátámasztott szezonális (téli) D vitaminhiány és a protézis konverziót igénylő törésgyógyulási szövődmények szezonális változása között szoros összefüggést feltételeznek, melynek további kutatása szükséges. Eredményei a jövőben egy hatékony és olcsó prevenciós stratégia kialakítását segíthetik a költséges törésgyógyulási szövődmények csökkenésével.