Egyszerű keresés   |   Összetett keresés   |   Böngészés   |   Kosár   |   Súgó  


Részletek

A cikk állandó MOB linkje:
http://mob.gyemszi.hu/detailsperm.jsp?PERMID=102615
MOB:2012/3
Szerzők:Kádas István; Renner Antal; Szita János; Kocsis András; Kádas Dániel
Tárgyszavak:RADIUSTÖRÉSEK
Folyóirat:Magyar Traumatológia, Ortopédia, Kézsebészet és Plasztikai Sebészet - 2012. 55. évf. 1-2. sz.
[https://matrokplaszt.com/category/archivum/]


  A radius fixateur koncepciója, a HLS-csavarok (fejnélküli - HeadLess Screw) és a disztrakciós Schanz-csavar alkalmazása / Kádas István [et al.]
  Bibliogr.: p. 26. - Abstr. hun., eng.
  In: Magyar Traumatológia, Ortopédia, Kézsebészet és Plasztikai Sebészet. - ISSN 1217-3231. - 2012. 55. évf. 1-2. sz., p. 19-26. : ill.


A radius distalis vég töréseinél ma már egységes elvek szerint folyik a kezelés. Az AO Müller szerinti törésbeosztás A3-C2-C3-as töréseinél fedett tűzés és a csuklóízületet áthidaló ("bridging") fixateur alkalmazása az ajánlott. A szerzők a radius distalis vég töréseinek egy újfajta rögzítési formáját és kezelési protokollját dolgozták ki. A koncepció értelmében a fedett tűzést és a fixateur-ös rögzítést kombinálták oly módon, hogy a tűződrótokat egyben fixateur nyársakként használták. Az eredmény egy extracorporalis, a csuklóízületet nem áthidaló ("non-bridging"), szöglettartó osteosynthesis forma, amelyre jellemző, hogy minimál invazív. Felfüggesztésben, extenzió után, a szokásos módon repozíciót végeztek. Kirschner-drótokkal (az ízületi felszínnel párhuzamosan) adaptációs osteosynthesis történt, amelyet a fixateur-keret felhelyezése követett. A 2 mm-es menetes Kirschner-drót bevezetése a processus styleodeus radii felől történt, majd a törésen áthaladva, a radius ulnaris felszínén, a töréstől proximalisan lévő corticalisban végződött. A két, menetes Kirschner-drót egymással mindkét síkban 30-40 fokos szöget zár be. A radiusba a töréstől proximalisan további 2 db 3 mm-es Schanz-csavar került a radialis és a dorsalis síkban. A keretet rudak tették teljessé. A prospektív stúdiumban 56 betegnél alkalmazták a módszert az AO szerinti A3-Cl-C2-es töréseknél. A kedvező eredmények igazolták az elvárásokat. A kezelési taktikának köszönhetően 89%-ban értek el jó és kiváló radiológiai eredményt, míg 94%-ban jó és kiváló funkcionális eredményt.