Egyszerű keresés   |   Összetett keresés   |   Böngészés   |   Kosár   |   Súgó  


Részletek

A cikk állandó MOB linkje:
http://mob.gyemszi.hu/detailsperm.jsp?PERMID=92406
MOB:2008/4
Szerzők:Nagy Zsuzsanna; Nemes Orsolya; Rucz Károly; Keszthelyi Zsuzsanna; Bódis Beáta; Karádi Oszkár; Bajnok László; Mezősi Emese
Tárgyszavak:HYPERTHYREOSIS; VASCULITIS; PROPILTHIOURACIL
Folyóirat:Magyar Belorvosi Archívum - 2008. 61. évf. 3. sz.
[http://www.belgyogyasztarsasag.hu/folyoirat.aspx?web_id=&tmi=0&f=1&an=1932#j]


  Propiltiouracil indukálta autoimmun kórképek / Nagy Zsuzsanna [et al.]
  Bibliogr.: p. 222-223. - Abstr. hun., eng.
  In: Magyar Belorvosi Archivum. - ISSN 0133-5464. - 2008. 61. évf. 3. sz., p. 220-223. : ill.


Az antineutrophil citoplazmatikus antitest (ANCA)-asszociált vasculitis a hosszan tartó propiltiouracil- és methimazol-kezelés súlyos szövődménye lehet. A szerzők egy fiatal nőbeteg kapcsán figyeltek fel a kórképre. A dolgozat a beteg kórtörténetének ismertetésével és az irodalmi adatok összefoglalásával kívánja felhívni a figyelmet a tireosztatikus kezelés fontos mellékhatására. A korai felismerés az esetek döntő többségében a tünetek teljes megszűnéséhez és a beteg gyógyulásához vezethet. A nem felismert esetekben a betegek akár tartós (és valójában felesleges) immunszuppresszív terápiában részesülhetnek, illetve a súlyos szervi érintettség miatt akár életveszélyes állapot is kialakulhat.