Egyszerű keresés   |   Összetett keresés   |   Böngészés   |   Kosár   |   Súgó  


Részletek

A cikk állandó MOB linkje:
http://mob.gyemszi.hu/detailsperm.jsp?PERMID=84542
MOB:2008/3
Szerzők:Viola Sándor; Kerekes Éva
Tárgyszavak:DENSITOMETRIA; CSONTOK; SCOLIOSIS
Folyóirat:Magyar Traumatológia, Ortopédia, Kézsebészet és Plasztikai Sebészet - 2008. 51. évf. 1. sz.
[https://matrokplaszt.com/category/archivum/]


  Csontsűrűség alakulása idiopathiás scoliosisban, Scheuermann-kórban, kalcium laktoglükonát hatása az osteopeniára / Viola Sándor, Kerekes Éva
  Bibliogr.: p. 50-51. - Abstr. hun., eng.
  In: Magyar Traumatológia, Ortopédia, Kézsebészet és Plasztikai Sebészet. - ISSN 1217-3231. - 2008. 51. évf. 1. sz., p. 43-51. : ill.


A gyermek-, serdülő- és fiatal felnőttkor az az időszak, amelyben a csontozat az úgynevezett csúcs csonttömeget eléri. Ez az az egyénre jellemző mértékű csonttömeg, amely nőknél a postmenopausalis időszakban, férfiaknál a hatodik életdekádban csökken. Ha ez a tömeg nem az egyénre jellemző megfelelő mértékű - alacsonyabb - a csökkenéskor könnyebben alakul ki osteoporosis, annak minden ismert körülményével. Minden olyan elváltozást, amely csökkenti a csúcs csonttömeg elérésének esélyét, célszerű vizsgálni. Előzetes észleléseink alapján ide soroltuk a gerinc-deformitásokat, így ezek ilyen szempontú vizsgálódásaink tárgyát képezik. Keresztmetszeti vizsgálat, illetve a lezárt gerincfolyamatok analízise azt mutatja, hogy gerinc-deformitásokban a perzisztáló osteopenia szignifikánsan magasabb, mint az átlagpopulációban. Az idiopathiás scoliosis és a Scheuermann-kór a későbbi osteoporosis szempontjából lényeges rizikócsoportot alkot. Az osteopenia mértéke kalcium laktoglükonát (500 mg/nap) adagolásával trabecularis denzitás tekintetében matematikailag szignifikánsan csökkenthető, ugyanez totál denzitás esetében nem mutatható ki.